Besplatna dostava od 67 €

60 dana za povrat

5 godina na hrvatskom tržišu

+385 1 3000 974

12% popusta. Vrijedi samo do nedjelje. Kod: TA155HR

KopiratiKopirano

Kako spojiti fluorescentno svjetlo?

Tihana

Vrijeme čitanja 5 minuta
Interijer

Fluorescentne svjetiljke su tip rasvjete koji se u hrvatskim domaćinstvima i restoranima najčešće koristi za osvjetljenje kuhinjske radne plohe. Ni ne čudi nas s obzirom na to da ove svjetiljke s dugom ugrađenom fluorescentnom cijevi pružaju mnogo intenzivnog svjetla, a pri tom zauzimaju jako malo prostora i spajanje nikad nije bilo brže i jednostavnije.

Kako ugraditi fluorescentnu svjetiljku

Fluorescentne svjetiljke se, budući da štede energiju, aktivno ugrađuju u domove, ali najčešće u urede i tvornice te javne ustanove. Njihova instalacija i sklop složeniji su od onih kod žarulja sa žarnom niti. Za ispravnu instalaciju, potrebno je znati kako uređaj funkcionira, koje vrste postoje i koji krug koristiti za povezivanje. Međutim, prije ugradnje i spajanja same svjetiljke potrebno je ugraditi, odnosno spojiti nosač fluorescentne svjetiljke


Za početak je potrebno provesti kabel u nosač rasvjetnog tijela kroz rupu izoliranu izolacijskim brtvenim prstenom koja se nalazi blizu priključnog bloka. Zatim podignite nosač na strop: idealno bi bilo vijcima pričvrstiti nosač na prikladnu stropnu gredu. Položaj grede možete odrediti kuckanjem po stropu ili ubadanjem tanke igle. Ako nema prikladne grede, pribijte drvene potpornje između greda zakošenim čavlima i vijcima pričvrstite nosač rasvjete na potpornje. Ako je nosač rasvjete lagan, može se upotrijebiti umetak za šuplje zidove kako biste napravili čvrsto uporište na gipsanoj ploči. Kad je nosač postavljen na mjesto, spojite pripremljene žile kabela na priključni blok. Potom vijcima pričvrstite poklopac koji će prikriti instalacije. Cijev na svakom kraju ima dva mala kontaktna šiljka koja se moraju umetnuti u rupe na kapicama na krajevima nosača, obično odvajanjem kapica. Kod drugih modela, kontaktni šiljci postavljaju se klizno, a zatim se kapica na kraju okrene kako bi cijev sjela na mjesto. 

Kako spojiti fluorescentno svjetlo

Fluorescentna svjetiljka je izvor svjetlosti koji radi na bazi žive pare i inertnog plina. Koristi sposobnost živine pare da emitira infracrvene valove kada je izložena električnoj energiji. U području vidljivom za naše oči, ovo zračenje prenose fosforne tvari. Stoga je obična fluorescentna svjetiljka staklena žarulja, čiji su zidovi prekriveni fosforom. Unutra je, kako je već navedeno, i nešto žive. Postoje dvije volframove elektrode koje osiguravaju emisiju elektrona i zagrijavanje (isparavanje) žive. Sjaj započinje kada se živina para zagrije na određenu temperaturu. Zbog samog sastava, često se ističe kako fluorescentne svjetiljke mogu biti štetne za zdravlje ljudi. Međutim, ispravan spoj i uporaba neće uzrokovati nikakve štetne posljedice. Ukoliko u bilo kojem trenu sumnjate u vlastitu sposobnost ili sigurnost tijekom spajanja, preporučamo da se posavjetujete sa stručnom osobom ili jednostavno pozovete električara.



Bez obzira na to odlučite li ugraditi, primjerice, Rabalux fluorescentnu lampu ili bilo koju drugu marku, sljedeći koraci pomoći će vam da to učinite ispravno, brzo i jednostavno. 


  1. Pripremite ožičenje kruga: prvi korak u postavljanju fluorescentnog tijela je priprema ožičenja na mjestu gdje ga želite postaviti. Provjerite postoji li problem s ožičenjem električnog kruga nakon uklanjanja starog rasvjetnog tijela.
  2. Pripremite svoj uređaj:  drugi korak u postavljanju fluorescentnog rasvjetnog tijela je priprema rasvjetnog tijela koje se postavlja. Uklonite nosač poklopca s uređaja kako biste otkrili balast, starter, utičnicu i ožičenje. Uklonite poklopac i namjestite kopču kabela unutar otvora iznad rasvjetnog tijela, zatim umetnite gole žice kabela u kopču kabela. Kada su sve obojene žice unutar zatvarača, zategnite stezaljku kabela. Pričvrstite uređaj na stropne nosače i zategnite vijke.
  3. Spojite žice: pronađite crne, bijele i zeleno/smeđe žice. Ponekad neće biti zelene ili smeđe žice za uzemljenje. Skinite 3 inča izolacije žice sa svih crno-bijelo izoliranih žica na uređaju. Spojite ogoljene bijele žice zajedno i uvrnite ih. Učinite isto s crnim žicama. Pokraj iskrivljene rupe nalazi se mali vijak za uzemljenje. Ako uređaj ima i žicu za uzemljenje, zakačite je za vijak. Ponovno provjerite sve spojeve kako biste izbjegli kasnije pogreške.
  4. Instalirajte fluorescentne cijevi: provjerite je li starter na mjestu i vratite poklopac na uređaj. Postavite fluorescentne cijevi na svjetiljku prema uputama proizvođača.
  5. Uključite svjetiljku :)

Kako popraviti ili provjeriti ispravnost fluorescentnog rasvjetnog tijela

Prije provjere bilo kojega rasvjetnog tijela, treba isključiti struju na glavnome prekidaču. Ako cijev ne svijetli, provjeriti je li kontakt na kontaktnim šiljcima dobar i jesu li dobro sjeli u svoje kontaktne otvore. Ako postoji mali cilindrični starter (uređaj koji pali plin u cijevi), odstraniti ga i isprobati novi. Ako to ne djeluje, zamijeniti cijev novom cijevi. Cijev koja daje prigušenu i lagano treperavu svjetlost, vjerojatno samo stari – s vremenom cijevi postaju slabije. Zamijeniti je novom. Ako cijev treperi kad je upalite, ali ne uspije se upaliti, vjerojatno je u pitanju starter: zamijeniti ga novim. Umjesto startera, neka fluorescentna rasvjetna tijela imaju transformator koji obavlja potrebno pred zagrijavanje – imaju metalnu traku koja ide od jedne do druge kapice. U tom slučaju, problem bi mogao biti loš spoj uzemljenja.


Kako spojiti LED žarulju umjesto fluorescentne?

Unatoč postojanju posebne rasvjetne opreme, LED diode mogu se instalirati i na mjestima na kojima je spojena štedna ili neonska žarulja, kako se još često naziva fluorescentna žarulja, odnosno svjetiljka. Prije ugradnje LED diode u postojeću fluorescentnu svjetiljku potrebno je ukloniti sve elemente koji se koriste za stabilan rad iste:  morate ukloniti sve elemente balasta – elektroničku jedinicu ili elemente elektromagnetske prigušnice. Važno je isključiti položaj startera i prigušnica, budući da LED diode imaju vlastiti sustav za pokretanje. Priključivanje LED svjetlećih dioda provodi se njihovim uključivanjem u standardnu električnu mrežu od 220 volti. U takvim slučajevima koristi se trožična žica, te je jedan od vodiča uzemljen. Svaka LED rasvjeta, tj. rasvjeta općenito ima određenu snagu. Dakle, morate kupiti žarulje koje imaju sličnu karakteristiku svjetlosnog zračenja kao i postojeća fluorescentna žarulja.


Koja je razlika između cijevi T5, T8 i T12?

Žarulje, odnosno cijevi T5, T8 i T12 su fluorescentne cijevi koje se razlikuju po promjeru same cijevi: broj iza "T" znači promjer cijevi, T8 znači da ima 8 "T", jedan "T" je 1/8 inča, a jedan inča jednaka je 25,4 mm. A "T" je 25,4÷8=3,175 mm. T12 imaju promjer 38 mm, T8 cijevi 26 mm, a T5 16 mm. Osim dužine, fluorescentne cijevi razlikuju se i po obliku, postoje primjerice, osim standardnih ravnih i duguljastih, i okrugle i spiralne


Kako popraviti fluorescentno svjetlo koje zuji ili se gasi?

Ako vaša fluorescentna svjetiljka zuji, treperi ili se gasi najvjerojatniji problem je neispravan balast. Fluorescentna svjetiljka koja ima lošu i neispravnu prigušnicu prouzročit će različite probleme, a rješenje problema je zamjena prigušnice. Kada kupujete novu prigušnicu, uz nju dolaze i upute za njezinu ugradnju. Najbolje je ukloniti staru i ponijeti je sa sobom u lokalnu željezariju ili je fotografirati kako biste pronašli ispravnu prigušnicu i kako biste bili sigurni da ste kupili ispravan dio. 

Autor članka:

Tihana
Tihana Stručnjak za korisničku podršku

Nije samo stručnjak za korisničku podršku, već je i entuzijast za modernu LED rasvjetu. U svojim članicma će Vas savjetovati kako uštedjeti na električnoj energiji ili će vam otkriti mnoge vrste savršene rasvjete za vaš dom i vrt.